loader

Tekstų rašymas (copywriting). Kaip užkariauti kliento dėmesį ir piniginę?

Tekstų rašymas nuo A iki Z: nuo copywriter pagrindų iki straipsnių rašymo naujienų portalams. Kaip tekstai parduoda produktą ar paslaugą?

15 sekundžių – būtent tiek laiko turime patraukti Jūsų dėmesį ir įtikinti, kad šis tekstų rašymo gidas Jums bus naudingas. Tiek laiko turite ir Jūs, jeigu norite paskatinti klientą pasilikti Jūsų internetinėje svetainėje ar toliau skaityti tinklaraščio įrašą.

Vis savęs klausiate, kodėl nepavyksta pasiekti savo auditorijos? Kodėl naujienlaiškį atsidaro vis mažiau žmonių? Jums pasisekė, nes atsakymas slypi šiame gide, Jums belieka tik jį surasti.

Tekstų rašymo galia arba kodėl reikia investuoti į tekstus?

Žodžio galia yra didelė, todėl ją būtina išnaudoti versle. Kūrybinis tekstų rašymas yra ir menas, ir mokslas viename. Profesionalus tekstas patraukia dėmesį, formuoja įmonės įvaizdį, didina pasitikėjimą ir skatina nusipirkti siūlomas prekes ar paslaugas. Paklausite, kaip?

Reklaminiai tekstai = psichologija

Mūsų smegenys įsimena žodžius, kuriuos matome visur ir dažnai, todėl raktiniai žodžiai, vaizdingi šūkiai ir nuoseklus turinys – tai, kas padeda įstrigti kliento pasąmonėje. Juk ne kartą esame save pagavę mintyse kartojant reklamą, kurią vis girdime per radiją, o prireikus nusipirkti dantų pastą prieš akis iškart iškyla tam tikrų prekės ženklų pavadinimai. 

Reklaminiai tekstai = problemos sprendimas

Pasak įtikinėjimo psichologijos tyrinėtojo Nick Kolenda, pagrindinis reklaminių tekstų tikslas yra pristatyti produktą ar paslaugą kaip problemos, su kuria susiduria potencialūs klientai, sprendimą. Dėl to reklamos ir patraukia dėmesį – kai kuriems jos yra atsakymas į ilgai kamuojančius klausimus.

Jeigu mokėsite raštu papasakoti istoriją, kuri klientą sudomintų ir įtikintų, kad Jūsų prekė ar paslauga yra tai, ko jam reikia, Jūsų verslo sėkmė bus beribė.

Kaip tapti (geru) copywriter?

Rašytoju gimstama ar tampama? Viena yra parašyti bestselerį, kita – sukurti gerą reklamą. Reklaminių tekstų kūrėjai, dar žinomi kaip copywriteriai, yra ne tik talentingi žodžio virtuozai, bet ir kaip chameleonai geba prisitaikyti prie tikslinės auditorijos, t.y laviruoja tarp skirtingų rašymo stilių, kalbėjimo tonų, prisitaiko prie naujų technologijų.

Profesionalus tekstų kūrėjas nutiesia tvirtą tiltą tarp įmonės siūlomo produkto ar paslaugos ir kliento. Jis žino, kaip paveikti auditorijos jausmus, mintis ir veiksmus, moka papasakoti istoriją, kuri klientą paskatintų patikėti įmonės idėja ir veikla.

Tad kaip tapti geru tekstų rašytoju?

Susipažinkite su produktu. Mintyse arba popieriaus lape atsakykite sau į klausimą, ką apie reklamuojamą produktą papasakotumėte klientui, užėjusiam apsidairyti į parduotuvę? Tada pagalvokite, kuo šis produktas įdomus bei išsiskiria iš kitų? Gal jis rankų darbo? O gal pagamintas iš perdirbtų medžiagų? Visas šias savybes panaudokite kurdami reklamą.

Perpraskite savo auditoriją. Svarbu suvokti ir žinoti, kokiai auditorijai norite parduoti produktą ar paslaugą, nes nuo to priklausys, kokiu stiliumi ir būdu komunikuosite. Juk tai, kokią žinutę siunčiate verslininkams, gali būti neįdomu paaugliams, o jaunimo kalbėjimo tonas gali būti nepriimtinas senjorams. 

Įtikinkite. Žmonės dažniausiai perka dėl dviejų priežasčių – noro pajausti malonumą arba sumažinti jaučiamą skausmą, išspręsti kamuojančią problemą. Skaitydamas prekės, paslaugos aprašymą ar įrašą socialiniuose tinkluose, klientas turi patikėti, kad Jūsų reklamuojamas objektas yra būtent tai, ko jam šiuo metu labiausiai reikia. 

Būkite lankstus. Darbas reklamos srityje yra dinamiškas, todėl ir tekstų rašytojas turėtų būti lankstus: gebėti rašyti bet kokia tema ir bet kokiu stiliumi. Aišku, galite specializuotis tam tikroje srityje, pavyzdžiui, automobiliuose, tačiau kuo platesnis bus Jūsų interesų laukas, tuo daugiau įmonių norės su Jumis bendradarbiauti.

Tobulėkite. Profesionalus rašytojas seka šalies ir pasaulines tendencijas bei nuolat gilina savo žinias bei gebėjimus. Net jeigu esate geriausias tekstų rašytojas agentūroje, neužmikite ant laurų ir nestovėkite vietoje: analizuokite naujausius duomenis, konkurentų darbus, skaitykite dalykinę literatūrą, ekspertų įžvalgas ar rinkitės papildomus tekstų rašytojų kursus.

Kaip patraukti dėmesį?

Žmonės dėl laiko stokos ir vis greitėjančio gyvenimo tempo praranda gebėjimą susikaupti ir išlaikyti dėmesį, tad dažnai siunčiama žinutė vertinama tik iš antraštės.

Tai puikiai iliustruoja Burger King reklama. Dėmesį iškart patraukia stambi bei skandalinga antraštė, tačiau mažesniu šriftu parašytas tekstas lieka neperskaitytas. Dėl to siunčiama žinutė buvo suprasta klaidingai, tačiau reklama sulaukė daug atgarsių ir susidomėjimo.

Pasak David Ogilvy, dar žinomo kaip reklamos tėvo, antraštės yra vertos 90 % į reklamą investuotų pinigų. Tad kaip parašyti gerą antraštę?

Skaičiai antraštėje

Žmonės myli skaičius, ypač, kai jie vartojami antraštėse. Skaičiai žmonėms sukelia pasitikėjimo ir saugumo jausmą, tad straipsniai, kurių antraštėse yra vartojami skaičiai, yra labiausiai skaitomi. 

Pavyzdžiui, straipsnis „10 patarimų, kaip pagerinti viešojo kalbėjimo įgūdžius“ sudomina labiau nei „Specialistė pataria, kaip pagerinti viešojo kalbėjimo įgūdžius“. 

Pabrėžkite išskirtinumą

Reklamoje pabrėžkite įmonės unikalumą bei tai, kas ją išskiria iš konkurentų. Gausioje pasiūloje bei reklamų įvairovėje klientas gali paskęsti, todėl jam svarbu aiškiai iškomunikuoti, kuo Jūsų reklamuojamas produktas yra geresnis už kitus.

Būkite konkretus

Patraukti dėmesį – dar ne viskas. Antraštė turėtų būti konkreti ir greitai atpažįstama Jūsų tikslinei auditorijai. Žmogus perskaitęs antraštę turi greitai suprasti, ar tai, ką reklamuojate, jiems yra aktualu, ar ne.

Plačiai žinomi prekiniai ženklai gali būti suprasti iš pusės žodžio. Pavyzdžiui, ši greito maisto restorano McDonald’s reklama iš pirmo žvilgsnio nieko konkretaus nepasako ir neparodo, tačiau dėl dažnai matomo logotipo, prekės ženklo spalvų atpažįstamumo ši reklama tampa greitai pasiekia tikslinę auditoriją.

Priverskite patikėti

Dabar žmonės kur kas nuovakesni bei išrankesni: su reklamomis susiduria kasdien, tačiau atsirenka, kuria reklama patikėti, o kuria – ne. Jūsų užduotis – priversti patikėti būtent Jūsų reklama.

Reklamos kūrėjai turi išmokti skaityti žmonių mintis, o sukurta reklama išspręsti juos kamuojančias problemas, išpildyti svajones ar sukelti nostalgijos jausmą. Pamatęs Jūsų reklamą žmogus turi pagalvoti „ei, būtent to man ir reikia“, „būtent taip aš šiandien ir jaučiuosi“.

Šokiruokite

Rašant skambias, o kartais net skandalingas, antraštes kyla rizika likti nesuprastiems, tačiau didelė tikimybė, kad tokiu būdu išsiskirsite iš konkurentų bei sulauksite didelio susidomėjimo.  

Reaguokite į aktualijas

Sekite savo šalies ar pasaulio aktualijas ir reaguokite į jas savo reklamose, taip savo auditorijai parodysite, kad įmonė yra dinamiška bei geba prisitaikyti. 

Pavyzdyje matote McDonald’s reklamą, sukurtą Amerikos prezidento rinkimų metu bei Spotify reklamą, susietą su koronaviruso pandemija.

Kaip pasirinkti teksto stilių?

Pirmas dalykas, ką turėtumėte padaryti prieš rašant tekstą – susipažinti su teksto auditorija. Būtent nuo auditorijos priklausys, kokį kalbėjimo toną ir stilių pasirinksite.

Taip pat teksto stilius priklausys nuo įmonės reklamuojamo objekto, siunčiamos žinutės ir kur šis tekstas bus publikuojamas.

Socialiniai tinklai

Auditorija Jūsų draugas

Socialiniai tinklai – tai vieta, kur galime tiesiogiai ir itin lengvai pasiekti savo auditoriją. Čia auditorija iš Jūsų tikisi artimos ir šiltos komunikacijos, lyg su draugu, todėl ir turėtumėte rašyti kaip draugas. Kitaip sakant – kalbėkite savo auditorijos kalba. Taip ne tik greitai atkreipsite jų dėmesį, bet ir kelsite pasitikėjimą bei susidomėjimą savo įmone.

Emoji 

Taip pat čia drąsiai galite naudoti emoji, juos susieti su tekstu, tačiau nepersistenkite, nes čia, kaip ir kitur, galioja taisyklė „kas per daug – tas nesveika“. Per didelis emoji kiekis gali atstumti ir kelti neigiamas emocijas.

Domino picerijos ir organizacijos PETA įrašų pavyzdžiai rodo, kaip įmanoma komunikuotii pasitelkiant vien tik emoji. Viskas priklauso nuo Jūsų kūrybiškumo.

Tinklaraštis

Tinklaraštis dažniausiai yra rašomas šnekamuoju arba publicistiniu stiliumi, priklauso nuo to, kokią auditoriją norite pasiekti.

Raktinių žodžių galia

Tinklaraštis dažniausiai yra rašomas ne tik dėl įdomaus turinio, bet ir dėl įmonės atpažįstmumo paieškos sistemoje, todėl rašant tinklaraščio įrašą būtina vartoti raktinius žodžius.

Pavyzdžiui, žmogus, ieškantis, kokį televizorių jam įsigyti, įvedęs raktinius žodžius į paieškos sistemą, randa elektronikos parduotuvės tinklaraščio įrašą, kuriame kaip tik kalbama apie tai, kaip išsirinkti tinkamiausią televizorių. Didelė tikimybė, kad tinklaraščio skaitytojas pasinaudos ne tik įmonės patarimais, bet ir paslaugomis, todėl įrašai turi būti rašomi kaip potencialiam klientui.

Internetinė svetainė

Internetinėje svetainėje slypi visa svarbiausia informacija apie įmonę ir jos produktus ar paslaugas, tad ir tekstai turėtų būti informatyvūs bei atsakantys į visus klientui rūpimus klausimus. 

Įmonės veidrodis

Prisiminkite, kad internetinė svetainė yra tarsi įmonės veidrodis, todėl stenkitės jos vertybes, idėjas bei parduodamus produktus ar paslaugas atspindėti kuo tiksliau. Čia padės iš anksto susikurtas planas, kaip atrodys internetinė svetainė, ir ir susipažinimas su produktu ar paslauga.

Privalumai bei nauda

Aprašant įmonės prekes ar paslaugas, auditoriją supažindinkite su jų privalumais bei pabrėžk jų naudą, taip tekstas taps parduodantis.

Pavyzdžiui, prekės ženklas Avene savo produktų aprašymuose akcentuoja jų naudą. Pateiktame pavyzdyje kremo aprašyme matyti ne sausai nupasakota kremo sudėtis, o kremo privalumai bei poveikis odai.

Raktiniai žodžiai

Nepamirškite vartoti raktinių žodžių, jų dėka puslapis bus greičiau bei paprasčiau randamas paieškos sistemose.

Naujienlaiškis

Sparčiai populiarėjanti naujienlaiškių kultūra įmonėms padeda nuolat palaikyti ryšį su savo klientais bei tikslingai reklamuoti naujus produktus ar paslaugas.

Kam jis skirtas?

Prieš pradedant kurti naujienlaiškį svarbu atsakyti į klausimą, ką norite šiuo naujienlaiškiu pasiekti? Didinti pardavimus? Skatinti pasinaudoti nuolaidomis? Jeigu Jūs nežinosite savo naujienlaiškio turinio prasmės, kodėl juo turėtų patikėti prenumeratoriai?

Kabinantis turinys

Aupklausos rodo, kad naujienlaiškio turinį žmonės pratę tik permesti akimis, todėl naujienlaiškio tekstas turi būti informatyvus, bet trumpas, patraukiantis dėmesį bei greitai leidžiantis perprasti jo esmę. Naujienlaiškio tonas turėtų būti profesionalus, bet draugiškas.

Avalynės prekės ženklo Aldo naujienlaiškyje matyti, kad informacija jame pateikiama trumpai ir aiškiai. Tekstas suskirstytas į trumpas pastraipas su paantraštėmis, taip skaitytojas gali lengvai išlaikyti dėmesį. Tekste pateikiama svarbiausia informacija, kuri sužadina susidomėjimą ir paskatina paspausti mygtuką, vedantį į internetinę svetainę.

Pranešimas spaudai

Pranešimas spaudai gali būti pirmas žingsnis pristatyti savo prekės ženklą plačiajai auditorijai. 

Antraštė ir lydas

Rašant pranešimą spaudai didelį dėmesį reikia skirti antraštei bei lydui – šie patrauks skaitytojo dėmesį bei paskatins skaityti tekstą toliau.

Informatyvumas

Pranešimo stilius turi išlikti oficialus bei informatyvus, todėl nedaugžodžiaukite, o keliaukite iškart prie esmės. Čia taip pat galima pateikti su tema susijusių statistikos, tyrimų duomenų, taip pranešimas atrodys informatyvesnis bei profesionalesnis.  

Teksto ilgis ir struktūra

Socialiniai tinklai

Facebook įrašas: 40 žodžių

Facebook ekspertas Jeff Bullas ištyrė, kad įrašai, kuriuos sudaro mažiau nei 40 spaudos ženklų, lemia 86% didesnį auditorijos įsitraukimą. Taip yra dėl to, nes trumpi įrašai yra lengviau perskaitomi bei greičiau perprantami.

Beje, Facebook‘as „nukerpa“ ilgesnius įrašus, paslepia juos po mygtuku „skaityti daugiau“, todėl įrašas sunkiau pasiekia savo auditoriją.

Facebook reklama

Kiekviena Facebook reklama susideda iš trijų dalių: antraštės, pagrindinio teksto ir aprašymo.

Internetinis reklaminių kampanijų įrankis AdExpresso atrado, kad reklamos sulaukia didžiausio pasisekimo, kai antraštę sudaro 5 žodžiai, pagrindinį tekstą – 14, o aprašymą – 18 žodžių.

Instagram įrašas: 135-150 spaudos ženklų

Jeigu norite pasiekti geriausią Instagram auditorijos įsitraukimą, įrašus kurkite iš 135-150 spaudos ženklų. 

Instagram reklama: 125 spaudos ženklai

Instagram reklamą rekomenduojama kurti iš mažiau nei 125 spaudos ženklų. To pakanka, kad tekstas būtų patogiai įskaitomas mažesnio dydžio ekranuose.

Hashtagai

Geriausio auditorijos įsitraukimo sulaukia įrašai su devyniomis grotažymėmis, o jų ilgis turi būti ne didesnis nei 24 spaudos ženklai.

Tinklaraštis

Antraštė

Svarbiausia dalis rašant tinklaraštį – akį traukianti antraštė, kuri paskatintų atsidaryti įrašą, ir įžanga, kuri sudomintų skaityti toliau. Antraštėje turi atsispindėti, apie ką bus įrašas ir kokiai auditorijai jis skirtas.

Paantraštės 

Žmonės įpratę tinklaraščius tik permesti akimis, todėl paantraštės patrauks jų dėmesį ir padės jiems įvertinti, ar tinklaraštyje pateikta informacija yra jiems naudinga. Kiekviena pastraipa turėtų turėti savo paantraštę, pavadinimą.

Pastraipos

Tekstas tinklaraštyje turėtų būti išskaidytas į pastraipas po 2-4 eilutes. Taip bus ilgiau išlaikomas skaitytojo dėmesys, o pateikta informacija labiau įsimenama.

Internetinė svetainė

Vos tik užsukus į įmonės internetinė svetainę, lankytojus turi “pasitikti” tekstas, kuris patrauktų dėmesį, sudomintų ir paskatintų joje pasilikti naršyti ilgiau.

Tekstas turi būti išskaidyta į trumpas pastraipas ar blokus, kad būtų patogu ir paprasta ieškoti informacijos bei naviguoti per puslapį. Svarbiausia ir aktualiausia informacija turi būti išskirta kitu formatu, ženklais ar tiesiog paryškinta, taip klientas greičiau suras jam aktualią informaciją.

Naujienlaiškis

Pavadinimas 

Elektroniniame pašte naujienlaiškiai greitai pasimeta tarp kitų laiškų, dėl to jam reikia išskirtinio ir akį traukiančio pavadinimo. Pavadinime svarbu paminėti, kodėl šį naujienlaiškį svarbu atsidaryti: galbūt siūlote specialias nuolaidas? O gal pristatote naujus produktus?

Trumpas, konkretus ir įdomus

Naujienlaiškis turi būti trumpas, konkretus, neperkrautas tekstu, o visa informacija – suskirstyta į kelių sakinių pastraipas su paantraštėmis. Taip pat svarbu paryškinti ar kitaip išskirti raktinius žodžius, į kuriuos svarbu atkreipti dėmesį. Juos pamatęs klientas turi suprasti, ar naujienlaiškio turinys jam aktualus, ar ne.

Nuotraukos ir nuorodos

Naujienlaiškį taip pat svarbu papildyti nuotraukomis ir nuorodomis į siūlomus produktus ar paslaugas. Tai ne tik suteiks naujienlaiškiui gyvumo, bet ir tiesiogiai nukreips į jūsų internetinę svetainę. Nepamirškite kontaktinės informacijos bei nuorodų į socialinių tinklų paskyras.

Pranešimas spaudai

Apverstos piramidės principas

Pranešimai spaudai yra rašomi apverstos piramidės principu, kai aktualiausia ir reikšmingiausia informacija pateikiama pirmoje pastraipoje, o esmė – pirmoje eilutėje.

Pirmoje pastraipoje turi būti pateikta svarbiausia informacija, t.y turi būti atsakyta į klausimus: kas? Ką? Kur? Kada? Kodėl? Paskui tekstas plėtojamas pagal detalių ir faktų svarbumą. Šitaip sudėliotą informaciją skaitytojas greitai ir lengvai įsisavins, jei net ir neperskatys teksto iki galo.

Išbraukti sakiniai esmės nekeičia

Pranešimo spaudai tekstą portalų redaktoriai neretai sutrumpina, išbraukia paskutinius sakinius ar pastraipas, todėl parašius tekstą apverstos piramidės principu bus ramu, kad išbraukti sakiniai teksto esmės nepakeis ir svarbiausia informacija vis tiek pasieks skaitytoją.

Kada rinktis tekstų rašymo paslaugas?

Tekstų rašymas yra ne tik menas, bet ir mokslas, todėl geriausia šį darbą patikėti tekstų rašymo paslaugas teikiančioms agentūroms.

Profesionalūs tekstų rašytojai turi patirties su įvairiais projektais ar prekių ženklais, todėl greitai perpras Jūsų prekės ar paslaugos auditoriją bei žinos, kaip tinkamai bei efektyviai komunikuoti su klientais.

Mūsų specialistai visada pasirengę Jums pagelbėti!